Młodsze od Żor!

Katowice odwiedziliśmy w kolejny wtorek (26 marca) – tym razem na wycieczkę do Muzeum Śląskiego udały się klasy: V i VII. Uczniowie dowiedzieli się, że na terenie dawnej kopalni „Katowice” (a jeszcze dawniej „Ferdinandgrube”) znajduje się dziś Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Katowice zostały założone w XVI wieku, ale prawa miejskie otrzymały dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy zaczął rozwijać się tutaj przemysł.  Świadectwem tego rozwoju jest osiedle robotnicze Nikiszowiec, które wybudowano w latach 1908 – 1919; mieliśmy okazję się tu przespacerować! Bardzo ciekawym faktem jest to, że w – zaprojektowanym przez Emila i Georga Zillmannów – kościele św. Anny na Nikiszowcu znajdują się organy z 1927 roku – grał na nich w 1932 roku Feliks Nowowiejski, który napisał muzykę do „Roty”. Na koniec był jeszcze sklepik spożywczy, bo dzieci zgłodniały ;)…i pamiątki kupione w „Ajncli”.